JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

vis maior

vis maior szó jelentése

A "vis maior" kifejezés latin eredetű, és a magyarban "hatalmas erő" vagy "nagyhatalom" jelentést kap. Jogszabályokban és jogi szakirodalomban használják, hogy utaljanak olyan váratlan, elkerülhetetlen eseményekre vagy körülményekre, amelyeket emberi erőfeszítéssel nem lehet megakadályozni vagy kontrollálni. A vis maior olyan külső erőt képvisel, amely emberi kontrollon kívül álló okok miatt okoz sérüléseket vagy károkat. A vis maior fogalma fontos a szerződési jogban is. Ha egy szerződésben nincs rendelkezés a vis maior események kezelésére, akkor a hatalmas erő hatását fel lehet hívni arra, hogy mentesüljön a szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítése alól. Az ilyen esetekben a felek nem tehetnek felelősséget egymásra az eseményekért, mivel azokat emberi beavatkozás nem tudta volna megakadályozni. A vis maior tehát olyan jogi koncepció, amely segíti a feleket abban, hogy mentesüljenek a váratlan és elkerülhetetlen körülmények miatti felelősség alól.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vis maior" kifejezés latin eredetű, és a jogi terminológiában használatos. A latin nyelven "vis maior" szóösszetétel jelentése 'nagy erő' vagy 'hatalmas erő'.

Az "act of God" az angol megfelelője a "vis maior"-nak, és ugyanazt a jogi elvet takarja. A "vis maior" vagy az "act of God" fogalma arra utal, hogy bizonyos körülmények között egy esemény, amelyet az ember nem tud előre látni vagy megakadályozni, felmentést nyújthat a felelősség alól.

A "vis maior" fogalma a középkori angolszász jogból ered, de visszavezethető az ókori római joghoz is. Az ókori római jogban a "vis maior" kifejezést általában természeti csapásokra, például viharokra, tűzhányók kitöréseire vagy földrengésekre alkalmazták.

A mai jogrendszerben a "vis maior" vagy az "act of God" általánosságban olyan eseményekre utal, amelyeket a felek nem tehetnek felelőssé. Ilyen lehet például természeti katasztrófa (pl. árvíz, földrengés), háború, sztrájk vagy egyéb rendkívüli események, amelyek az adott helyzetben elkerülhetetlenek és nem irányíthatóak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A rendezvényt el kellett halasztani a váratlanul beállt vis maior miatt.
2. A repülőjáratot törölték a heves vihar miatt, ami vis maior eseményként számított.
3. A cég nem vállalta a felelősséget a természeti katasztrófa miatti károkért, mert azt vis maior eseménynek minősítik.
4. A balesetet egy hatalmas jégdarab okozta, ami vis maior eseménynek számított.
5. Az autópályát le kellett zárni az erdőtüzek miatt, amelyek vis maior helyzetet teremtettek.
6. A koncertet nem lehet megtartani az előrejelzett extrém időjárás miatt, ami vis maior kategóriába tartozik.
7. Az építkezést felfüggesztették a földrengés miatt, amelyet vis maior okozott.
8. A hajótörött matrózokat mentőcsapatok mentették ki a tengerből egy vis maior helyzetben.
9. Az üzem leállt a távfelügyeleti rendszer hibája miatt, amit vis maiornak minősítettek.
10. A természeti csapások és járványok által okozott gazdasági visszaesés gyakran vis maiorként van említve a gazdasági elemzők beszámolóiban.

Rokonértelmű szavak

természeti csapás, váratlan esemény, kényszerítő körülmény, elkerülhetetlen esemény, erőszakos esemény, külső kényszerítés

Fonetikus átírás

A "vis maior" szó fonetikus átírása: [vi:s ma:jor]

Betűrendben közeli szavak

virrasztó, virtigli, virtuális, virtuóz, virtus, vis maior, vis_maior, viselet, visít, viszály, viszcerális,